W Samorządowym Zespole Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza w Chełmku przeprowadzono ogólnopolską kampanię o tematyce historycznej, mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku - BohaterON – włącz historię! Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Realizując kampanię, nauczyciele w październiku i listopadzie 2023 roku przeprowadzili zajęcia tematycznie związane z Powstaniem Warszawskim, w oparciu o materiały udostępnione przez organizatora kampanii.
Uczniowie klas pierwszych spotkali się z 8-letnim, ciekawym świata Leonem mieszkającym w Warszawie, pierwszoosobowym narratorem opowiadania Elizy Piotrowskiej „Jak zostałem bohaterem”. Za pośrednictwem obrazowego i humorystycznego języka najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, czy można zostać bohaterem nawet, gdy nie ma wojny i jest się dzieckiem.
Uczniowie klasy drugiej i trzeciej obejrzeli spektakl lalkowy „Niebajka o Powstaniu Warszawskim”. Opowiadanie w prosty sposób wyjaśniło dzieciom czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą. Pokazało, co dla Powstańców Warszawskich znaczy pamięć o historii oraz jak ważna jest dla nich korespondencja z dzisiejszymi, młodymi patriotami.
Uczniowie klas 4 - 6 poznali losy 11-letniej Janiki, mieszkającej podczas II wojny światowej przy ulicy Złotej w Warszawie. Janka jest bohaterką opowiadania "Iskra nadziei", autorstwa Magdaleny Górskiej. Dzięki prowadzonemu przez dziewczynkę pamiętnikowi, uczniowie mogli poznać wydarzenia sprzed prawie 80 lat.
Podczas zajęć z uczniami klasy siódmej i ósmej nauczyciele wykorzystali opowiadanie Renaty Piątkowskiej "Uparte serce tego miasta", na które składają się - wywołane dźwiękiem syren i klaksonów upamiętniających 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - wspomnienia uczestników tego wydarzenia i ich najbliższych.
Dodatkowo podczas zajęć w klasach młodszych, jak i starszych, uczniowie wykonali rysunki, kartki, lapbooki, wklejki oraz plakaty upamiętniające Powstanie Warszawskie i jego bohaterów.
Podsumowaniem udziału w kampanii było napisanie na stronie internetowej wpis.dumnizpowstancow.pl - kilku słów do Powstańców, w których uczniowie mieli wyrazić swoją wdzięczność, uznanie i dumę z postawy walczących w obronie stolicy i Polski.